IPv6
گذار به IPv6 تحت پروژه CGNAT در همراه اول اجرایی شد

محدودیت نسخه ۴ آدرس‌های اینترنتی (IPv4) که در تمام دنیا موضوعی مهم است، در ایران نیز از سال ۹۳ مورد توجه بوده و اپراتورهای ثابت و همراه در برنامه‌ای مدون به دنبال گذار از IPv4 به IPV6 هستند.

حال بنابر گزارش “نشریه پیوست”، پروژه گذار همراه اول از IPv4 به IPv6 در بعد فنی به پایان رسید و این اپراتور برای ترجمه IP های نسل چهار به نسل شش پروژه CGNAT را نیز اجرایی کرده است؛ پروژه ای که از حدود دو سال پیش در این اپراتور آغاز شده و اکنون به پایان رسیده است.

همراه اول در این زمینه پروژه‌ Carrier-grade NAT را اجرا کرده؛ پروژه‌ای که اپراتورها برای ترجمه IPهای نسل ۶ به ۴ پیاده‌سازی می‌کنند تا مشترکانشان بدون آنکه تغییری در شبکه احساس کنند، بتوانند از تمامی سایت‌ها و اپلکیشن‌ها با IPهای مختلف، استفاده کنند. فاز نخست CGNAT همراه اول با مشارکت شرکت رمیس، امسال به پایان رسیده و فاز دوم آن در دست اجرا است.

گفتنی است بهمن ۹۵ در مراسمی با حضور وزیر فاوا، پیاده سازی فاز دوم IPv6 در شبکه همراه اول با ظرفیت بیش از یک میلیارد آدرس، جهت ارایه خدمات اینترنت اشیاء، پیش از این افتتاح شده بود. مهرماه امسال نیز دبیر کارگروه گذر به IPv6 در گفت‌وگو با روابط عمومی وزارت فاوا درباره گذر از پروتکل فعلی به نسخه ششم، خبر از آمار ۳۰ درصدی استفاده از IPv6 در کل شبکه IP کشور داده بود. به گفته بهروز عباس زاده در صورت همکاری سازمان‌ها و شرکت‌ها تا ۲ سال و نیم آینده ۷۰ تا ۸۰% شبکه در ایران به این پروتکل مجهز می‌شود.

منبع: فاوا

پا نوشت تنسر:

جدول فوق بیانگر مقیاس عددی تعداد آدرس IPv4 و IPv6 می باشد. تعداد کل آدرس های IPv4 برابر ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ می باشد در حالی که تعداد آدرس های ارائه شده توسط IPv6 برابر :
۳۴۰,۲۸۲,۳۶۶,۹۲۰,۹۳۸,۴۶۳,۴۶۳,۳۷۴,۶۰۷,۴۳۱,۷۶۸,۲۱۱,۴۵۶
جالب است که به ازاء هر متر مربع کره خاکی تعداد
۳,۹۱۱,۸۷۳,۵۳۸,۲۶۹,۵۰۶,۱۰۲
عملاً تعداد آدرس های IPv6 برابر تعداد دانه های شن بر روی کره زمین می باشد !!!!!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *