XGSPON VS GPON

امروزه با گسترش فناوری و توسعه‌ی ارتباطاتِ از راه دور، تقاضای کاربران برای راه اندازی شبکه‌ای با پهنای باند بالاتر نیز افزایش یافته است. PON و استاندارهای مختلف آن از جمله EPON، GPON، XGPON و XGSPON تکنولوژی هایی هستند که به منظور پاسخ به نیاز کاربران طراحی گردیده اند.

GPON, XG-PON, XGS-PON What is the difference? | GPON Solution
دیاگرام تک خطی استاندارد های مختلف با ذکر طول موج عملیاتی

PON چیست؟

PON مخفف عبارت “Passive Optical Network” است. PON یک شبکه مخابراتی است که اطلاعات را از طریق فیبر نوری منتقل می‌کند و به عنوان روشی مقرون به صرفه برای دسترسی کاربران به اینترنت شناخته می شود.

 از آنجا که PON یک سیستم نقطه به چند نقطه (Point-to-Multipoint – P2MP) است، روش کارآمدتری برای انتقال داده نسبت به شبکه نقطه به نقطه (P2P) فراهم می‌کند. بطوری‌که به کمک یک  Core فیبر نوری می‌توان به ۳۲، ۶۴  و حتی ۱۲۸ مشترک، سرویس هایی با پهنای باند مختلف ارائه کرد. سیستم های P2MP در نهایت نیازمند هزینه و زیرساخت بسیار کمتری نسبت به پیاده سازی سرویس P2P (فیبر نوری مستقیم از مرکز مخابراتی تا مشترک) می باشند.

 

تکنولوژی PON
اسپلیتر ۱ به ۸

 

استانداردهای مختلفی از PON با نام‌های GPON و ۱۰G-GPON یا XG(S)-PON ارائه شده است که در ادامه به مقایسه‌ی آنها خواهیم پرداخت.


معرفی تکنولوژی GPON

GPON مخفف Gigabit-capable Passive Optical Networks (PON با قابلیت گیگابایت – ۱ Gigabite PON) است و همچنین به آن استانداردِ ITU G.984  نیز گفته می‌شود.

 همانطور که در شرح PON گفته شد، یک مکانیسم دسترسی P2MP است. ویژگی اصلی GPON استفاده از Splitter غیرفعال (که یک تجهیز بدون نیاز به منبع تغذیه الکتریکی می باشد) در شبکه توزیع فیبر است که قادر به تامین پورتت های مورد نیاز مشترکین می باشد . این تکنولوژی ISP مرکزی (یا همان سرویس دهندگان مخابراتی) را قادر می‌سازد تا با استفاده از یک فیبر تغذیه‌ای واحد به چندین خانه و شرکت، خدمات اینترنت فیبر نوری ارائه دهد. در واقع ISPها قادر به تامین تعداد ۱۲۸ ،۶۴ ،۳۲و ۲۵۶ پورت با توجه به مسافت و طراحی Passive می باشند.


معرفی تکنولوژی ۱۰G-GPON

پهنای باند ۱۰ گیگ در تکنولوژی GPON دارای دو استاندارد XG-PON و XGS-PON است که به شرح زیر می‌باشد:

تکنولوژی GPON

XG-PON چیست؟

یک نسخه‌ی تکامل یافته از فناوری GPON می‌باشد که دارای پهنای باند ۱۰G برای Downstream و ۲.۵G برای Upstream است (۱۰G-GPON نامتقارن)


XGS-PON چیست؟

این استاندارد نیز نسخه‌ی تکامل یافته XG-PON  می‌باشد که  دارای پهنای باند ۱۰G برای downstream و ۱۰G برای upstream است. XGS-PON در واقع نسخه متقارن و دارای پهنای باند بالاترِ GPON است.

 “X” در XGS عدد ۱۰ را نشان می‌دهد و حرف “S” مخفف متقارن (Symmetrical) است یعنی: XGS-PON = 10 Gigabit Symmetrical


مقایسه‌ی استاندارد های GPON ،XGPON و XGSPON در یک نگاه

در جدول زیر به بررسی خصوصیات هر یک از استانداردهای ذکر شده و مقایسه‌ی آنها پرداخته شده است:

نوع استانداردGPONXGPONXGSPON
طول موج  (بر حسب نانومتر/nm)Downstream: 1480-1500 nm Upstream: 1290-1330 nmDownstream: 1575-1580 nm Upstream: 1260-1280 nm  Downstream: 1575-1580 nm Upstream: 1260-1280 nm  
طول موج مرکزی  (بر حسب نانومتر/nm)Downstream: 1490 nm Upstream: 1310 nmDownstream: 1577 nm Upstream: 1270 nm  Downstream: 1577 nm Upstream: 1270 nm  
حداکثر نویز خط (بر حسب گیگابیت در ثانیه) (Maximum Line Rate)Downstream: 2.488 Gbit/s Upstream: 1.244 Gbit/s  Downstream: 9.953 Gbit/s Upstream: 2.488 Gbit/s  Downstream: 9.953 Gbit/s Upstream: 9.953 Gbit/s  
حداکثر فاصله انتقال فیزیکی (بر حسب کیلومتر) (Physical Transmission Distance)  60 km  100 km  100 km
حداکثر نسبت تقسیم خط (Maximum Split Ratio)۱:۱۲۸
  1:256  1:256

 

نکات مربوط به جدول

  • Downstream به معنی سرعت اتصال مودم در دریافت دیتا و Upstream به معنی سرعت اتصال مودم در ارسال دیتا است.
  • حداکثر فاصله انتقال فیزیکی توسط این عوامل محاسبه می‌شود: نسبت تقسیم (Split Ratio)، اندازه ماژول نوری و کیفیت فیبر .
  • اندازه‌ی واقعی نسبت تقسیم (Split Ratio) به مدل ماژول نوری و فاصله فیبر بستگی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *